Pelarbord i betsad björk med svärtade detaljer. Intarsiadekor med inläggningar av bl.a. palisander. Lampans stomme av patinerad metall, ställbar arm för en ljuspunkt. Textilskärm medföljer. Diameter 56, höjd 134 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Smärre fanerskador.