Fodral av förgylld brons. Riklig dekor av blommor och blad samt läsande rokokodam hållande i ett parasoll. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Urverket märkt Medaille d'Argent Vincenti baktill. Bredd 42, djup 17, höjd 31,5 cm.
Ställvis slitage. Bristningar. Skador, vissa delar sitter löst. Ej funktionstestad. Lod saknas. Nyckel saknas.