Matservis, 59 delar, porslin, "Aida" och "Maria", Rosenthal, Tyskland,
Tryckt dekor av blommor.
12 mattallrikar, diameter 24 cm (nagg).
1 ovalt uppläggningsfat, längd 36,5 cm.
1 terrin med lock, längd 37 cm (skadad hänkel).
12 djupa tallrikar, diameter 25 cm (nagg).
11 förrättstallrikar, diameter 21 cm (nagg).
12 assietter, diameter 17,5 cm.
2 skålar, diameter 24 cm.
1 oval skål med hänklar, längd 26 cm.
1 såsbåt, längd 24 cm.
2 oktagonala skålar, diameter 23 cm.
2 uppläggningsfat, längd 25,5 cm.
1 ovalt uppläggningsfat, längd 25 cm.
1 kanna, höjd 19 cm.
Ställvis slitage. Flera delar med nagg. Ställvisa skador.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.