Mahognyfanerat skåp med hyllinredning, två justerbara hyllor. Framtill lejontassar och rundade hörn. Bredd 85 cm, djup 39 inkl tassar, höjd 98 cm. Hylldjup 28 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Krackelyr och fläckar på ställytan överst. Enstaka torrsprickor. Skada i en dekorlist. På dörrens insida lister med senare spikar. Lukt.