Skåp fanerat med mahogny. Profilerat krön, front med spröjsade vitrindörrar och bakomvarande hyllplan flankerade av spiralvridna halvkolonner. Nedtill en låda. Bredd 123, djup 48, höjd 180 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador, en del av krönet och en fot sitter löst, medföljer. Fanerskador. Torrsprickor. Kompletterad. Elektrifierat, ej funktionstestat.