Tudelat skåp. Brutet krön. Bemålat i polykrom dekor. Dörrpar med dekor av blomsterknippen mot röd fond inramade av schablonmåleri. Dörrparen med monogram "K.E.D" samt datering 1849. Dörrarna med bakomvarande hyllinredning samt hylla med skedurtag. Nederdel med hyll- samt lådinredning. Höjd 197 cm. Bredd 112 cm. Djup 40 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverat och kompletterat. Något omarbetat. Delvis senare bemålning. Smärre skador och torrsprickor.