Folke Ohlsson, soffa samt två fåtöljer, "Duxello", Dux, 1960-tal.
Stomme av bok med stoppade sitsar och ryggar. Brickmärkta. Sitthöjd ca 40 cm. Längd på soffan: 134 cm. Bredd på fåtöljerna: 67 cm.
Ställvis något slitage. Lagning på ena sömmen på fåtölj. Smärre skador i tyget.