Ytterfoder, 2 st, keramik, signerade AS. Finland 1900-talets senare hälft.
Den lägre krukans höjd 13,5 cm, diameter 20 cm, mynningens inre mått 16,5 cm (på bilden, den till vänster).
Den högres höjd 14 cm, diameter 18 cm, mynningens inre mått 14,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Bruksskick.
Klubbat pris
90
1 019
93
Utropspris
150 EUR
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (4 bud)
29 jun 2022 14:54
90 EUR