David Rosén, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.
Furu. Cirkulär bordsskiva. Kopplad benställning. Diameter 95 cm. Höjd 67 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverat. Torrsprickor.
Charkuteristen "Oscar i kröken", Dalarö. Möblerna brukades av köande kunder.