Skål, brevkniv samt 4 skedar, endel signerade, sameslöjd / duodji, 1900-talets början.
Björk och renhorn. Skålen signerad AE, Anton Enarsson, höjd 6,5 cm, diameter 14 cm. Brevkniven daterad 1911, längd 21 cm. 4 skedar varav en signerad ET, Erik Tuolja, längd 11,5 - 15,5 cm.
Torrspricka på skålens bottenring. Dekorbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.