Paul Hoff, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1989.
Närmast klotformad vas med smal hals. Spräcklig glasyr i gröna och beige toner. Signerad Paul Hoff samt med studiohanden och numrerad 77/150. Höjd 35,5 cm.
Smärre ytslitage. Litet nagg vid mynning. Märken. Bränningsspricka undertill.