Invändigt förgylld. Konande på runt fot med dekor av godronner, livet med svisselerad dekor av blomster, lagerkransar och rosetter samt initialerna "APJ" och "EHD", mynning med stansad bård och pärlstav. Höjd 20 cm. Vikt 335 gram.
Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor.