Lalique, skål på fot samt skål, glas, Frankrike, 1900-talets andra hälft.
Skål på fot delvis frostad med dekor av småfåglar och grenar. Höjd 12, diameter 11,5 cm. Mindre skålen höjd 4,5, diameter 10 cm. Märkta Lalique France.
Smärre slitage. Skål på fot med smärre nagg.