Enligt uppgift gåva 1878. Gulmetall Diameter brosch ca 3 cm. Collier doserade koraller diameter ca 6 - 12 mm, lås 18K guld, längd ca 65 cm. Armring innerdiameter ca 5 cm, bredd ca 1 cm, mittmotiv diameter ca 3 cm. Äldre anpassat etui
Åldersrelaterat slitage.
Enligt uppgift proveniens Ökna Slott familjen Bonde.
För köpare utanför EU kan exporttillstånd krävas