Ando Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-talets första hälft.
Station 8, Hiratsuka: Färja på fldoen Banyû med berget Ôyama i bakgrunden (Hiratsuka, Banyûgawa funewatashi Ôyama enbô) från sviten De femtiotre raststationerna från Tōkaidō, Upprätta Tokaidoutgåvan (Gojûsan tsugi meisho zue), signerad Hiroshige hitsu.
Bildyta 33 x 21,5 cm.
Blekt. Smärre fläckar. Ej examinerad ur ram.
Jämför med avtryck i Boston Museum of Fine Arts samlingar: 00.1198, 11.16838, 11.30258, 21.5255