Dekorerade i emaljfärger, famille rose, två med figurscen föreställande tedrickande sällskap, brätten med fjärilar, blommor och skalbaggar. Två med motiv av tupp, höna och kyckling i blommande trädgård med pion. Diameter 23-26,5 cm.
Större tallrikar med retusch/lagning längs brätten. Slitage. Nagg.