Balusterformad vas med grund i underglasyrblått. Kartuscher med dekor i kopparröd emalj föreställande drake med fem klor jagandes den brinnande pärlan. Med ett apokryfiskt märke för Xuande. Höjd 25 cm.
Slitage. Sprickor. Lagningar. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.