Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets första hälft.
Dekor i emaljfärger med dekor av figurscener, fågel sittande på blommande grenar samt kalligrafi. Med ett rött sigillmärke i botten. Längd 22 cm. Bredd 16.5 cm. Höjd 7 cm.
Slitage. Mistor. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.