Skål samt skålfat, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.

En med dekor i underglasyblått av fohundar. Diameter 13,3 cm. En med dekor av en liten hare. Med Chenghuas sex karaktärers märke. Diameter 12 cm.

Slitage, små nagg.

Utropspris
3 000 SEK