Stomma av ek och bok. Ryggbricka med intarisadekor i form av Telegrafverkets logotyp. En stämpelmärkt Gemla Fabrikers Aktiebolag Diö. Märkt med Gemlas jubileumsetikett. Sitthöjd 44, höjd 90 cm.
Slitage. Repor. Fläckar. Torrsprickor.
Framtagen som besöksstol för televerkets stationer.