Axel Kandell, karmstolar, ett par, "Cattelin", Gemla, Diö, 1948.
Stomme av betsad bok. Sits med brun skinnklädsel. Etikettmärkt Gemla Diö Sweden. Märkt med Gemlas jubileumsetikett. Sitthöjd 45, höjd 87 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Repor. Smärre skador. Förstärkningar. Lagningar.
Restaurang Cattelin