Stomme av mörkbetsad bok. Sits och ryggbricka med galonklädsel. Stämpelmärkt Gemla Möbler Diö 1961 Nr 1514 9 Apr. 1965 Kjell Sjögren. Märkt med Gemlas jubileumsetikett. Sitthöjd 42, höjd 77 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Krackelyr.
Möjligen ett exemplar från Operakällaren.