Gösta Diehl, Gossar på stranden.
Sign.-44. Olja på duk 70x100 cm.
Åldersrelaterat slitage.
"Vapenbrödernas utställning", Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 1944.
Mannen mest till vänster på målningen är troligen konstnären själv och konstnärsvännen Åke Mattas tredje från höger.