Helena Blomqvist, fotografi signerad och numrerad 11/50 a tergo.
"Anna Ternheim", 2008. Omslagsbild till Anna Ternheims skiva "Leaving On A Mayday" som släpptes 2008. Enligt uppgift signerad och numrera 11/50 a tergo. Lambda print, bildyta 47,5 x 47,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Så här skrev Claes Olson på musikindustrin.se november 2008:
EN AV ÅRETS ABSOLUT BÄSTA SVENSKA SKIVOR
Anna Ternheims nya album inte bara ”låter” bra – det ”ser” bra ut också! I fotografen Helena Blomqvist har sångerskan funnit en perfekt samarbetspartner vars fantasifulla bildkonst hjälper till att skapa den egensinniga värld som sångerna både föds ur och handlar om.
CD-omslagets bilder försätter direkt lyssnaren i rätt stämning för att lyssna till Anna Ternheims unika popkonst.