Slipad glasskål uppburen av fot i silver. Skålen i grönt glas med förgylld och polykrom dekor med motiv av blommor, fåglar och fjärilar. Uppåtsvängda hänklar i silver. Fotens mittpelare i form av urna. Längd 40 cm, höjd 36 cm.
Kantnagg.
Anlupen. Fylld fot. Smärre bristningar.