Bestående av mindre fat, såssnipa, mugg tallrikar, skålfat samt djup tallrik. Dekor i underglasyrblått samt famille rose. Olika form, storlek och utförande. Muggens höjd 14 cm. Tallrikarnas diameter ca 22-24 cm. Fatens diameter 11-16 cm. Såssnipans längd 24 cm. Fatets längd 15 cm.
Slitage. Nagg. Smärre skador. Såssnipan med lagning och retusch. Mistor.