Dekor i underglasyrblått. En vas med dekor av fohundar kring moln. Den andra vasen med dekor av fåglar i landskap. Höjd 20-23.5 cm.
Slitage. Mistor. En vas med smärre nagg längs mynningen samt spricka vid mynningen.
Montering för lampa medföljer en av vaserna.