Bestående av tekanna, två tallrikar och mindre fat. Av olika dekor i emaljfärger. Tekannans höjd 15.5 cm. Tallrikarnas diameter 21.5, och 24 cm. Det mindre fatet 17.5 cm.
Slitage. Mistor. Kantontallrikarna med mindre nagg längs kanten. Tekannan saknar lock.