Fatet med dekor av trädgårdslandskap i underglasyrblått. Fat och tallrik med dekor i emaljfärger i famille rose. Stekfatets längd 42 cm. Fatets diameter 31. Tallrikens diameter 22.5 cm.
Slitage. Mistor. Repor. Tallriken med lagning och skador. Fatet med nagg och sprickor.