Dekor i underglasyrblått med reserver med figurscen. Samt fortlöpande lotuscroll samt hänklar. Märkt med ett fyra karaktärers märke för Kangxi i botten men senare. Höjd 25 cm.
Slitage. Mistor. Glasyrnagg. Ett nagg vid mynningens kant samt spricka.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.