Stor medaljong/applique i brons, signerad: A. (Armand) Bargas: född i Paris den 8 juni 1854 och död efter 1921, är en fransk medaljgravör. En elev till Mayeux och Edmond Valton, 1921 fick han ett hedersomnämnande på Salon des Artistes Français. "Alexander III - Kejsare över alla Ryssland" Cronstadt 1891. Född 10 mars 1845 - Död 1 november 1894. Byst av kejsaren under vapensköld med den kejserliga örnen. Mått: 21,5 cm. Vikt: 835 gr (ca).
Skrapmärken. Slitage.