Mjölkkannan invändigt förgylld, mästarstämpel Mathias Skytt/Skyytinen 1843-1868. Höjd 11 cm. Vikt 204 g.
Gaffeln och kniven stämplade Vladimirov, 1908-26. Längd 16,5 resp. 21 cm.
Skeden sannolikt Samuel Filander, kontrollmästarstämpel Aleksandr Mitin 1888. Längd ca 18 cm.
Skedens och gaffelns vikt ca 90 g. Knivens stålblad stämplad med hovleverantörsmärke.
Mjölkkannan med en smärre buckla, ställvis anlöpningar. Besticken med åldersrelaterat slitage. En av tenarna något defekt.