Bemålat hängskåp med rakt krön. Dörrspegel med blommor i rött, vitt och grönt. Dörren med räfflad yta. Dörren med bakomliggande hyllinredning samt en hylla med skedurtag. Daterat 1831 samt med namnet "Stina Ers Dotter". Längd 63.5, bredd 28, höjd 69 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre skador. Delvis senare bemålning. Senare upphängningsbeslag. Renoverad.