Takeo Takei, färglitografier fyra st, signerade i trycket, Japan 1900-talets mitt
30 x 21,5 cm
Ej examinerad ur ram.
Takeo Takei (1894-1983), japansk konstnär, barnboksförfattare och illustratör, samt förläggare. En av de mest inflytelserika illustratörerna av japansk högkvalitativ barnlitteratur.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.