Snidad och förgylld skylt. Troligen för en examinationshall för ett tempel. Ovalt sigill "Den äkta Rinzai sekten". Signerad "Skrivet av Mokuan från Ôbaku(sekten)". Övre fykantigt sigill "Sigill av Mokuan (shô)tô" Nedre fyrkantigt sigill "Den eviga klara spridningen av den sanna läran". Mått: 60 x 113 cm (exklusive ram)
Slitage. Torrsprickor.