Utagawa Kunisada, färgträsnitt, 1800-talets mitt.
"Station #13 Numazu" föreställande skådespelaren Arashi Isaburo II som Haisaku. Från "The 53 Stations of the Tokaido" / "Tokaido gojusan-tsugi no uchi". Signerad Toyokuni ga. Pappersstorlek 36 x 25 cm.
Smärre slitage. Smärre maskhål i övre höger kant. Något gulnad. Ej ramad.