Vävd tapet, rölakan och gobelängteknik Sofia Widén 1943, ca 221,5 x 166,5 cm
Brunmelerad botten med stora polykroma blommor. Signerad. 1943 SW (Sofia Widén)
Något slitage, smärre fläckar.
Sofia Widén, textilkonstnär, känd för sina kyrkliga textilier. Konstnärlig ledare för Licium 1930-50. Hennes kännetecken är enkla geometriska former i materialen lin och ull samt färgstarka applikationer.