Dekor av parklandskap i underglasyrblått, samt med ozierbård. 12 tallrikar, 25 cm. 9 assietter, 15,5 cm. 5 små skålfat, 15,5 cm. 6 stekfat, 24-44 cm.
Ett trasigt skålfat medföljer. Sprickor och lagningar på en del. Smärre fläckar. Nagg på en assiett, ett serveringsfat. Tillverkningsdefekter. Bruksslitage. Glasyrmistor. Smutsig. Krackelyr på det näst störtsa stekfatet.