Tekanna med lock med dekor av palatslandskap i underglasyrblått samt med spår av förgyllning. Handtag med dekor av band lagda omlott. Tedosor med dekor av landskap i underglasyrblått. Samt ett fat för tekanna med dekor i famille rose. Tekannans höjd 11.5 cm. Tedosornas höjd 11.5 cm. Fatets diameter 13.5 cm.
Slitage. Mistor. En tedosa med nagg längs mynningen.