Ana Wilhelmson, olja på duk, signerad, daterad -49.
Stilleben, 33x24 cm.
Smärre slitage.
Född 1908 i Göteborg. Studerade i Paris samt för fadern, konstnären Carl Wilhelmson. Representerad i Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum och prins Eugens Waldemarsudde.