Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Sverige 1940-50-tal.
Ben av mässing, två skärmar av glas, den inre skärmen av bärnstensfärgat optikblåst glas, den yttres skärmen av klarglas med etsad dekor, signerad Glössner Co komp Notini, höjd 175 cm.
Ej funktionstestad. Obetydligt ytslitage. Foten med fläckar och små bucklor