Sylvia Leuchovius, väggrelief och bordsur, stengods, Rörstrand Ateljé.
Delvis glaserad relief med dekor av fågel och blomster. Signerad R SL Ateljé Sweden LA. 47. 28 x 32 cm. Bordsur med grön, gul, vit och blå glasyr. Dekor av fågel. Märkt R SL Ateljé Sweden S. Leuchovius. Bredd 18, höjd 28 cm.
Krackelyr. Märken. Glasyrmista.