Alf Svensson, & Yngvar Sandström, fåtölj, "Form 8"/"Galaxy", DUX, 1970-tal.
Stomme av brun plast. Fyrdelad fot av brunlackerad metall. Snurrbar. Stoppade dynor i rygg och sits med textilklädsel. Sitthöjd 38, höjd 93 cm.
Ställvis slitage. Märken. Repor.