Alf Svensson & Yngvar Sandström, fåtöljer, ett par, "Form 8"/"Galaxy", Dux, 1970-tal.
Stomme av svart plast. Fyrdelad fot av svartlackerad metall. Snurrbar. Dynor i rygg och sits med mönstrad textilklädsel. Sitthöjd 33, höjd 93 cm.
Märken. Ställvis slitage. Mindre repor.