Alf Svensson & Yngvar Sandström, fåtöljer, ett par, "Form 8"/"Galaxy", Dux, 1970-tal.
Stomme av svart plast. Fyrdelad fot av svartlackerad metall. Dynor i rygg och sits med vit textilklädsel. Sitthöjd 36, höjd 93 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Repor.