Karl-Erik Ekselius, kontorsstol, "KS 172 H", JOC Möbel AB, Vetlanda, 1970-tal.
Stativ av eloxerad aluminium. Vrid-, höj- och sänkbar med gunga. Femvingad fot. Stoppning av skumgummi på underlag av plywood. Sitthöjd 50 cm. Höjd 97 cm.
Smärre slitage.
Modellen avbildad i Siesing, Andreas: Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws förlag, sid 330.