Alf Svensson, & Yngvar Sandtröm, fåtölj, "Planet" ("Tellus"), IKEA, 1970-tal.
Stomme av formsprutad ABS-plast. Vrid- och Gungbar metallfot. Dynor med stoppning av polyeterfiberfill. Mörkbrun dralonplysch. Sitthöjd 34, bredd 76 cm.
Slitage. Märken. Gulnad. Fläckar.
Detta exemplar avbildat i Siesing, Andreas: Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws förlag, sid 383.