Fanérat i diverse träslag. Beslag i förgylld mässing. Tassfötter i förgylld mässing Tredelad fot på hexagonal pelarfot. Lådor i sarg. Klistrad etikett; D:Sehfbom Snickare och Schatoullmakare i Stockholm. Samt brännmärkt No 1449. Diameter 103.5, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre skador. Minor veneer damage.