Trelådeig byrå fanerad med mahogny. Övre lådan med inredning. Beslag och lister av mässing. Skiva av grå kalksten. Bredd 116, djup 59, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. Gammal men troligen ej ursprunglig skiva. Lös listdel medföljer.