Spegel, av Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803- ca 1837), Empire.
Bronserad spegel med skuren och pastellagedekor. Lunettformat krön, kolonetter med beslag av bronserad metall i form av slingrande vinrankor. Tredelat spegelglas. Etikettmärkt. Höjd 191, bredd 71 cm.
Senare glas. Skador, slitage, dekorbortfall, lagningar.